Wspieranie rozwoju fizycznego dzieci

Od momentu narodzin dziecka rodzice starają się dbać o jego rozwój zarówno poznawczy, psychospołeczny, jak i ruchowy. Pierwszą formą zabawy, która pobudza zmysły maluchów są maty edukacyjne. Kiedy można zacząć je stosować i czy są jakieś ograniczenia?

Rodzaje mat edukacyjnych
Dawniej dzieci kładzione były na kocach i bawiły się tym, co akurat znajdowało się w zasięgu ich rączek. Obecnie pomysł ten został udoskonalony, a jego nowoczesną formą są właśnie maty edukacyjne. Ich zadaniem jest zachęcenie niemowlaka, bo to właśnie do tej grupy wiekowej skierowany jest produkt, do aktywnego poznawania świata.
Maty przybierają różne kształty – od kwadratów, kół, aż po kwiatki i inne, bardziej fikuśne formy. Najczęściej dołączone są do nich pałąki, do których przytwierdza się kolorowe zabawki, elementy szeleszczące, wydające dźwięki czy lusterka. Maty opracowywane są tak, by były w jak największym stopniu intrygujące dla maluchów.

Z czego wykonane są maty?
Podstawa maty zrobiona jest najczęściej w nieprzemakalnego, a jednocześnie izolującego ciepło materiału, zaś warstwa wierzchnia z materiału przyjaznego dziecku. Pałąki są to elementy sztywne, jednak dobrze zabezpieczone przed przypadkowym dostaniem się dziecka do wnętrza pałąka. Wszystkie elementy w dobrej jakości macie wykonane są z materiałów hipoalergicznych, posiadających odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia do kontaktu z dzieckiem. Warto zatem wybierać renomowane produkty od sprawdzonych producentów.

Dalsze etapy rozwoju dziecka
Gdy maty edukacyjne przestaną być potrzebne i dziecko ruszy w świat na własnych nogach, warto pomyśleć o zakupie np. rowerka biegowego. Rowerki dla dzieci w znacznym stopniu wspierają rozwój równowagi i zachęcają do podejmowania aktywności fizycznej. Taka nauka dobrych nawyków z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu. A to właśnie rowerki biegowe powinny być pierwszym wyborem rodziców, który zachęci dziecko do samodzielności.

Bezpieczeństwo to podstawa
Warto wspomnieć o zachowaniu względów bezpieczeństwa, gdyż bardzo często beztroska zabawa może zostać przerwana niepotrzebnym wypadkiem. W przypadku mat edukacyjnych dziecko, pomimo że jest zajęte zabawą i jeszcze nie chodzi, zawsze powinno pozostawać pod dozorem osoby dorosłej. Na etapie rowerków warto nauczyć dziecko konieczności korzystania z kasku. Pomoże to czerpać radość ze sportu bez kontuzji.

Więcej znajdziesz na https://dwamichaly.pl/pol_m_Pokoj-dziecka_Maty-edukacyjne-438.html