Trening plyometryczny

trening-plyometryczny-1

Trening skocznościowy ma za zadanie wygenerować jak najwięcej mocy mięśniowej podczas wysiłku. Celem ćwiczeń jest poprawa szybkości, zwinności oraz refleksu, co przełożyć się ma na lepsze osiągi sportowe. Stosowany już w latach 60. przez radzieckich skoczków wzwyż. Pomagały one zawodnikom zwiększyć dynamikę ruchu oraz moc mięśni. Jeden z amerykańskich sportowców skontaktował się z radzieckimi szkoleniowcami i stworzył podstawy tego rodzaju treningu. Dzięki niemu dziś ćwiczenia te to podstawa treningu wielu sportowców. Jest to dobrze przygotowanie, nawet pod względem uniknięcia kontuzji.

Trening plyometryczny – na czym polega?

Wysoka skuteczność opiera się na wykorzystaniu naturalnej siły mięśni człowieka. Podczas ruchu mięsień przebywa dwie fazy – ekscentryczną oraz koncentryczną. Ich połączenie porównać można do działania sprężyny. Im bardziej naciągamy, tym szybciej wraca do naturalnego kształtu. Wpływ na moc mięśni ma także czas – czas pomiędzy rozciągnięciem a skurczem. Im ten jest krótszy, tym generuje się większa siła. Trening plyometryczny to ciągłe udoskonalanie tego cyklu poprzez wielokrotne powtarzanie. Mięśnie uczą się reagować na rozciąganie i pracują efektywniej.

plyometryka

Trening plyometryczny – co daje?

Trening skocznościowy rozwija cechy motoryczne. Pomagają one osiągnąć coraz to lepsze rezultaty sportowe, a także napędzić metabolizm. W przypadku treningów profesjonalnych sportowców jest to składowa część szerszego programu treningowego. Amatorzy również powinni odczuć korzyści takiego treningu. Jednak ich aparat ruchowy powinien być przystosowany do amortyzacji większych obciążeń stawów. Ćwiczenia są typowo wytrzymałościowe, a więc intensywne przez co obciążają mocno układ mięśniowo-kostny. Zwrócić należy uwagę na więzadła i stawy.

Aby zapewnić sobie efektywność należy pamiętać o kilku zasadach, które dodatkowo zapewnią bezpieczeństwo:

    • Używać należy butów z amortyzacją.
    • Najlepszą powierzchnią do ćwiczeń jest trawa, która dobrze pochłania wstrząsy. Nowoczesne maty na siłowniach również się nadają.
    • Wskazana jest dokładna rozgrzewka. Zwrócić uwagę należy na „rozgrzanie” stawów.
    • Ćwiczenia należy wykonywać dbając o technikę a nie ilość powtórzeń.
    • Trening mocno obciąża całe ciało, więc powinien być zachowany czas na regenerację organizmu. Zaleca się ćwiczyć co drugi dzień.