Narty czy Snowboard?

narty-czy-snowboard-1

Zima już się rozszalała na dobre w wielu województwach zaczynają się szkolne ferie, a pogoda sprzyja jak nigdy wyjazdowi na narty, przynajmniej na pomorzu. Pozostaje tylko pytanie nie czy, tylko kiedy wybrać się w góry i na czym zjeżdżać z wysokich tras w Polsce lub za granicą. Z osobistych doświadczeń polecam aby wybrać się poza granice naszego kraju nawet jeśli ktoś jest początkującym. Ale nie ujmując terenom naszej ojczyzny tutaj też każdy znajdzie coś dla siebie. Na koniec pada zawsze pytanie narty czy snowboard co wybrać?

Ja umiem jeździć tylko na nartach bo tak wybrałem jak byłem młodszy, raz próbowałem nauczyć się jeździć na desce, ale niestety zabrakło mi samo zaparcia i może czasu bo trwało to jeden dzień kiedy wypożyczyłem sprzęt z wypożyczalni w ostatni dzień naszego pobytu w górach. Teraz z wiekiem chciałbym spróbować czegoś nowego po wielu latach jeżdżenia na nartach dobrze by było przesiąść się na deskę i zobaczyć jak to jest. Na nartach czułem się dobrze ale kto wie czy na snowboardzie nie będzie jeszcze lepiej. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

narty jako znaki drogowe

– Przede wszystkim na snowboardzie nie mamy kijków, którymi możemy się odpychać lub podeprzeć w wielu sytuacjach i na postoju także musimy siedzieć na śniegu, gdyż ciężko jest ustać w miejscu nie wypinając jednej nogi z zaczepów

– Na snowboardzie nasze kolona są dużo mniej obciążone niż w przypadku nart i uszkodzenia lub kontuzje kolan są dużo rzadsze.

– Snowboard kompletnie nie nadaje się do płaskich odcinków gdzie jeśli nie osiągniemy odpowiednio dużej prędkości żeby dojechać do końca będziemy musieli resztę trasy pokonać pieszo z powodu braku kijków.

– Jeśli jesteś fanem dużej prędkości to narty są dla Ciebie, ponieważ zawsze w tych samych warunkach i na tej samej trasie osoba na nartach będzie szybsza od tej na desce co zostało udowodnione.

Jeśli ktoś jeździł na nartach i pragnie szybko się nauczyć jazdy na desce może oczywiście też skorzystać z lekcji i osobistych trenerów, których zawsze na stokach możemy łatwo znaleźć, dużą wadą takich nauk jest bardzo duża cena jakiej wymagają tacy nauczyciele i szkółki za nauki.