Korzyści płynące z jazdy na rowerze

Symbol roweru namalowany na asfalcie

Amatorskie uprawianie niemal każdej formy wysiłku fizycznego wiąże się z wieloma korzyściami, nie tylko zdrowotnymi. Nie inaczej jest w przypadku jazdy na rowerze, i co więcej – ten rodzaj aktywności ma do zaoferowania znacznie więcej niż mogłoby się wydawać.

Zdrowie i kondycja

Chęć dbania o własne zdrowie to podstawowy powód, dla którego decydujemy się na jazdę na rowerze. Większość dyscyplin kolarstwa możemy zakwalifikować do sportów wytrzymałościowych, które poprawiają przede wszystkim wydolność organizmu i jego zdolność do długotrwałego wysiłku.

Jeżdżąc na rowerze, wspomagamy zwłaszcza nasz układ krążeniowo-oddechowy, czyli serce, płuca i naczynia krwionośne. Ta forma aktywności pomaga także obniżyć poziom tkanki tłuszczowej, a także reguluje gospodarkę węglowodanową naszego ciała, zmniejszając tym samym ryzyko cukrzycy typu II. Nie można także zapomnieć o tym, że jazda na rowerze o odpowiednio dobranym rozmiarze, stanowi mniejsze obciążenie dla naszych stawów w porównaniu z bieganiem.

Idealny pomysł na spędzanie wolnego czasu

Dla niektórych, jazda na rowerze jest pasją i sposobem na życie – i bynajmniej nie zaliczamy do tej grupy jedynie zawodowych sportowców. Liczba i różnorodność różnych form kolarstwa jest imponująca, a do tego – na horyzoncie wciąż pojawiają się nowe. W takim przypadku, każdy, kto chociaż odrobinę interesuje się jazdą na rowerze, znajdzie dyscyplinę dla siebie.

Kolarz górski jadący na rowerze w trudnym terenie

Jedną z ciekawych i coraz bardziej popularnych propozycji dla osób, które lubią podróżować jest tak zwany bikepacking. Jest to nic innego jak turystyka długodystansowa na specjalnie przeznaczonym do tego celu rowerze, zaopatrzonym w sakwy. Bikepacking pozwala na odbycie niezapomnianych wycieczek na łonie natury, bez konieczności planowania drogi na potrzeby samochodu.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Jazda na rowerze może także stanowić jeden ze sposobów na poprawę budżetu domowego. Kupno jednośladu potraktować można jako inwestycję, która zwróci się w dłuższej perspektywie czasu – zaoszczędzić można na dojazdach do pracy, uczelni czy sklepu.

Rowerzyści jadący rowerami do pracy

Decydując się na ten środek transportu, znacznie szybciej dostaniemy się także do miejsc, które znajdują się w odległości nieuzasadniającej użycie samochodu, a które na pieszo mogą wydawać się nieosiągalne. Ponadto, jazda rowerem w godzinach szczytu może okazać się bardziej wydajna czasowo niż pokonanie tej samej drogi samochodem czy autobusem.

Rower dobry na wszystko

Jazda na rowerze niesie ze sobą szereg korzyści, które dostrzec można w niemal każdym aspekcie życia. Nieważne czy jednoślad traktujemy jako swoja pasję, czy po prostu jako środek transportu – jest to przedmiot, który warto posiadać.