Jak wybrać dobre buty do biegania?

jak-wybrac-dobre-buty-do-biegania-1

Bieganie jest dobra metodą na poprawienie swojej kondycji i zgubienie paru zbędnych kilogramów. Trzeba być przy tym zmotywowanym i wytrwałym. Zanim jednak wybierzesz się na swoje pierwsze bieganie, zwróć uwagę na to, czy posiadasz właściwy strój.

Najważniejszym elementem stroju biegacza są buty. Ogromnym błędem jest bieganie w starych obuwiach lub takich, które są kompletnie do tego nieprzystosowane. Biegając w tenisówkach można narazić się na niepotrzebne kontuzje. Prowadzi to do urazów stóp, a także stawów i kręgosłupa.

Wybór butów do biegania powinien być uzależniony od pewnych czynników:

  • Rodzaj podłoża – będziesz biegać po asfalcie, leśnych ścieżkach czy bieżni?
  • Rodzaj stopy – neutralna, pronująca czy supinująca?
  • Rozmiar stopy;
  • Płeć.

Początkującemu biegaczowi bardzo trudno jest wybrać dobre buty biegowe. Terminy opisujące funkcjonalności butów nie mówią zbyt wiele. Ważne jest, aby wiedzieć jaki ma się rodzaj stopy. W takim wypadku powinno się odwiedzić specjalistyczny sklep biegowy, gdzie w wyborze pomogą specjaliści.

Dobrze dobrane buty sprawią, że komfort treningu będzie wysoki. Celem jest również minimalizacja ryzyka wystąpienia kontuzji. Bardzo powszechne jest to wśród początkujących biegaczy. Odpowiednie obuwie powinny zmniejszyć ewentualny ból i amortyzować. Kupowanie butów powinno odbywać po południu, kiedy po całym dniu stopy są zmęczone i obrzmiałe. W ten sposób unikniemy niespodzianki w momencie, gdy podczas biegu nabrzmiałe nogi będą uciskane przez obuwie. Następną ważną rzeczą jest mierzenie butów sportowych w skarpetkach, które są zbliżone lub takie same jak te, w których zamierzamy trenować. But powinien być trochę większy – duży palec powinien mieć swobodę ruchu, ale pięta powinna pozostać na miejscu i dobrze się trzymać. Buty biegowe są tak skonstruowane, aby były dopasowane od momentu ich założenia. Należy więc pamiętać, że lepiej przymierzyć kilka par, aby znaleźć tę odpowiednią.

Buty do biegania powinny być kupowane w przemyślany sposób, aby uniknąć kontuzji i bólu. Wizyta w profesjonalnym sklepie biegowym pozwoli na dopasowanie idealnej pary butów.