Czworonożny przyjaciel – jak dbać o relacje ze swoim zwierzakiem?

Człowiek i pies siedzący na łące pod drewnianym płotem

Jak powszechnie wiadomo, posiadanie zwierząt domowych wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednak nasi czworonożni przyjaciele nie tylko oczekują regularnej obsługi, ale również sami tworzą pewne „rytuały”. Każdy, kto chce nawiązać doskonale funkcjonującą relacje ze swym zwierzęciem, musi poświęcić wiele czasu na obserwacje zachowań, które zazwyczaj praktykowane są cyklicznie. Zwierzęta mieszkające wraz z człowiekiem, konsekwentnie pokazują swoje potrzeby lub odkrywają przed nami swoje emocje, oczekując, iż zostaną one zauważone i wszystko potoczy się tak, jak nasz pupil by sobie tego życzył.

Jednak to człowiek w relacji z czworonogiem jest istotą nadrzędną i również ustala zasady funkcjonowania danej relacji. Na tym polega wychowanie zwierzęcia. Jest to nieustanne i konsekwentne dążenie do uzyskania pełnej satysfakcji przez obydwie strony. Ważne jest, aby w tym wszystkim znalazło się również miejsce na szacunek i wynagradzanie naszych futrzanych przyjaciół ich ulubionymi smakołykami (zerknij np tu: https://psieszczescie.pedigree.pl/opinie/).

Dziewczyna przytulająca kota
Sprawdź czym karmić kota

Biorąc pod uwagę koty, wydawać by się mogło, że z nimi niczego nie da się osiągnąć, biorąc pod uwagę siłę kociego temperamentu. Jednak okazuje się, że poprzez szacunek dla kociej niezależności i dobrą obserwację ich rytualnych zachować, można osiągnąć ogromny sukces. To działa oczywiście w dwie strony. Najprostszym przykładem może być hasło używane jako informacje o zbliżającym się posiłku. W moim domu takim słowem jest „dać?” wypowiadane zawsze w taki sam, pytający sposób. W związku z tym kot od razu wie, że zaraz będzie pora karmienia i ochoczo daje nam o tym znać swoim miauczeniem. Z psami ta kwestia wygląda trochę inaczej, ze względu na psią uległość. Warto jednak zwrócić uwagę, aby komendy przez nas wydawane, zawsze brzmiały tak samo. Wówczas mamy największe szanse, że nasz pupil od razu zrozumie, że przyszedł czas na jego ulubiony posiłek.