Drzewko Bonsai – pomysł na kojącą zieleń w salonie

W dzisiejszym wpisie chciałabym się skupić na estetyce naszego salonu, a konkretnie na wprowadzeniu do jego wnętrza odrobiny zieleni. Sposobów na to jest bardzo wiele, jednak mój pomysł na dziś to zakup miniaturowego drzewka – bonsai. Określenie nadawane mini drzewkom pochodzi z języka japońskiego. „Bon” – oznacza pojemnik, tacę, a „sai” – drzewo lub po prostu roślinę. I rzeczywiście najczęściej łączymy je z Japonią.

Bonsai mają bardzo długą historię, znane były już w Chinach ok. 200 r. p.n.e. w czasie panowania dawnych dynastii. Stopniowo stawały się popularne na całym świecie, moda na zminiaturyzowane drzewko zawędrowała i do Polski. Spotykamy je dziś w każdej renomowanej kwiaciarni, choć posiadanie tej oryginalnej przyjemności sporo kosztuje. Profesjonalna hodowla bonsai w płaskiej misie wymaga nie tylko wiedzy ogrodniczej, cierpliwości, czasu i indywidualnego zaangażowania, ale także zmysłu estetycznego.

Dobry fachowiec potrafi zminiaturyzować bardzo wiele gatunków drzew i krzewów (owocowych, iglastych oraz liściastych). Wydaje się jednak, że iglaste prezentują się najciekawiej. Samodzielna profesjonalna hodowla trwa bardzo długie lata, dlatego niewielu z nas się na nią decyduje. Znacznie wygodniej nabyć gotowe, uformowane już drzewko, które nam się podoba. Znane jest wschodnie przysłowie dot. hodowli, które mówi: „bonsai sadzi dziadek, pielęgnuje ojciec, a owoce zbiera syn”.

Miłośnicy miniaturowych drzew dostępnych na rynku wyszukują te o wyjątkowych kształtach, żywej zieleni, profesjonalnie „prowadzone” od samego początku. Prawdziwe bonsai zawsze powinno przypominać swoim kształtem drzewo rosnące w środowisku naturalnym. Umiejętnie dobrana wielkością, kształtem i barwą, donica lub misa, podkreśla wyjątkowość każdego drzewka. Unikając żmudnego, długiego okresu hodowli nie jesteśmy zwolnieni z regularnej troskliwej opieki, podobnej do tej jaką darzymy inne nasze domowe rośliny. Często opieka ta wymaga poszerzenia naszej dotychczasowej wiedzy dotyczącej pielęgnacji roślin. Brak wiedzy i zaniedbania z naszej strony w krótkim czasie mogą doprowadzić do sytuacji, że nasz piękny, drogi zielony zakup, czy prezent zamieni się w wyschnięty i mało estetyczny kikut.

Bonsai to tylko jeden z licznych pomysłów na ocieplenie wnętrza salonu – ogranicza nas tu tylko wyobraźnia. Jednak w przypadku bonsai, możemy być pewni że prócz dostarczenia kojącej zieleni, drzewko zostanie dostrzeżone przez naszych klientów i wzbudzi ich zainteresowanie.